Miedzygórze
Duży ośrodek turystyczno-wypoczynkowy, wyciąg narciarski i dogodna baza wypadowa dla pieszych wycieczek w Masyw Śnieżnika.
Do najciekawszych szlaków turystycznych należą: czarny na Śnieżnik z widokiem na Mały Śnieżnik, Smrekowiec i Średniak, żółty z pięknymi widokami przede wszystkim na Średniaka, czerwony przez pasmo Żmijowca, niebieski na Przełęcz Puchaczówka. Przełom Wilczki wraz z wodospadem stanowi miejsce częstych ćwiczeń jednostek specjalnych.
Architektura drewnianych i kamienno-drewnianych domów w stylu tyrolskim z przepięknymi rzeźbieniami, krużgankami, balkonikami i balustradami. W okolicy lasy bukowe, wyżej świerkowe. Liczne skałki. Do największych zalet należy duża ilość szlaków turystycznych, oraz znane obiekty: wodospad Wilczki wysokości 22 metrów, kościół pątniczy Matki Boskiej Śnieżnej z 1781-1782 r. na górze Igliczna gdzie znajduje się cudowny obraz oraz ruchoma drewniana szopka oraz zapora przeciwpowodziowa.
Na zboczu Lesieńca (po drodze na Igliczną) położony jest Ogród bajek. Jest to rodzaj skansenu o niezwykłej, wieloletniej kolekcji drewnianych rzeźb przedstawiających bajkowe postacie i miejsca. Niemal stuletnia kolekcja usytuowana jest na wysokości ok. 780 m n.p.m. i zajmuje prawie ćwierć hektara.
Wodospad Wilczki |
Zapora Wodna |
Kościół Matki Boskiej Śnieżnej "Maria Śnieżna" |
Ogród bajek |
Widok na Igliczną |
Ośrodek narciarski złożony z kompleksu nartostrad położony na północno-wschodnich stokach Czarnej Góry (1205 m n.p.m.) i Żmijowca (1153 m n.p.m.) w pobliżu wsi Sienna na ziemi kłodzkiej.
W skład kompleksu wchodzą:
Stronie Śląskie Miasto było znanym ośrodek przemysłu szklarskiego dzięki Hucie Szkła Kryształowego „Violetta", założonej w 1864, zlikwidowanej w 2008 r. Główną atrakcję stanowi, odkryta w latach 70 Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie. |
|
Kopalnia uranu |
Jaskinia Niedźwiedzia |
|
Miejscowość uzdrowiskowa. Występują tu radoczynne (zawierające radon) cieplice siarczkowe i fluorkowe. Przyjeżdżają tu przede wszystkim osoby z chorobami reumatycznymi, ortopedycznymi i neurologicznymi. Reprezentacyjne sanatorium „Wojciech” posiada okrągły basen z wodą ze źródła termalnego, wokół którego rozmieszczone są marmurowe XIX-wieczne wanny do kąpieli perełkowych.
Uzdrowisko Wojciech
Dolina Dzikiej Orlicy
uznawana jest za jedną z najpiękniejszych dolin górskich w naszym kraju. Porównywana jest nawet do dolin alpejskich! Jej zwiedzanie dostarcza wielu doznań estetycznych. Dolina oddziela Góry Bystrzyckie od Gór Orlickich i ciągnie się na długości ok. 25 km. Rzeka Orlica wypływa na zboczach Bieśca, a dokładniej - jej źródła znajdują się w Topielisku i Czarnym Bagnie. Przed Lasówką łączy się z Äernym Potokiem, zmieniając nazwę na Dzika Orlica (Divoká Orlice). W trakcie swego biegu przyjmuje liczne dopływy odwadniające Góry Bystrzyckie. Za Lesicą Dzika Orlica wpływa na terytorium Czech, tworząc tuż za granicą malowniczy przełom zwany Zemská Brána. Następnie po połączeniu z Cichą Orlicą, jako Orlica wpada do Łaby w okolicy miasta Hradec Kralove. Tym samym należy do zlewiska Morza Północnego. Od północnego skraju wsi Lasówka aż do Lesicy, nurtem rzeki biegnie granica państwa. W 1589 r. przesunięto granicę między Hrabstwem Kłodzkim a Czechami z grzbietu Gór Bystrzyckich na nurt Dzikiej Orlicy. I od tego czasu granica dzieli sąsiadów - obecnie już tylko administracyjnie… Na przestrzeni wieków Dolina Dzikiej Orlicy była dość gęsto zasiedlona. Miejscowości stykały się ze sobą, tworząc praktycznie jeden długi ciąg osadniczy. Niestety po 1945 r. wskutek trudnych warunków bytowych wsie zaczęły się wyludniać. W latach 70. XX w. zaczęła odradzać się funkcja letniskowa. W latach 90. powstały przejścia graniczne ułatwiające zwiedzanie. Obecnie Dolina Dzikiej Orlicy jest oazą spokoju. Znajdujące się tu miejscowości posiadają wiele atrakcji. Doskonałe warunki terenowe sprzyjają uprawianiu turystyki pieszej i rowerowej, a zimą narciarskiej. Wiosną, na odcinku rzeki między Mostowicami a Lesicą, można coraz częściej spotkać kajakarzy górskich...
Foto: Marek Gałowski ©